* Doamne, și ce artist e tăcerea! (Costel Zăgan)
Adevărul meu este lectura.
Costel Zăgan, Inventeme
Mă urmăresc: din ce în ce mai insistent!
Și când o ai, libertatea nu-i a ta, libertatea-i a tuturor!
Forma libertății este adevărul.
COSTEL ZĂGAN, INVENTEME
De la o vreme, vrem doar sărbători, dar avem parte doar de zile negre.
Toți suntem captivi, însă cea mai dulce captivitate-i poezia.
Florile sunt declarațiile de dragoste ale pământului.
Nu se pierde, se câștigă!
Costel Zăgan
Unii dorm din prostie, alții din lehamite!
Unde să fugi de singurătate, dacă singurătatea-i peste tot?
Extremele mă îndeasă în ființă.
Totul mă împiedică să exist, nimicul doar mă promovează.
Nu vedem totul: nimicul nu-i accesibil.
Cine mă-nțelege, riscă să mă piardă.
Nimeni nu-ți confirmă tristețile, bucuriile n-au niciun rost!
Sunt vinovat de iubirea tuturor!
Unde să fug de singurătate, dacă singurătatea-i peste tot?
Farmecul femeii îmi umflă închipuirea.
COSTEL ZĂGAN * Scriu, adică sunt liber. TĂCERE-N DOI Ce poezie frumoasă ești iubito te-aș învăța pe dinafară dar mă încurc mereu la sâni cuv...